מהו צילום סטטוס ומהו צילום פנורמי

כל מה שרציתן לדעת על מדרסים לנעלי עקב
כל מה שרציתן לדעת על מדרסים לנעלי עקב
16 במאי 2018
מהו צילום סטטוס ומהו צילום פנורמי

צילום שיניים הוא אחד האמצעים המתקדמים המשמשים את רופא השיניים לאבחון בעיות כמו חורים בשן, בעיות בשורש השן, גילוי של מחלת העששת, מעקב אחרי אופן צמיחת השיניים ואיתור בעיות בעצם הלסת.

צילומי השיניים מאפשרים לרופא השיניים לקבל מבט מפורט על הנעשה בתוך חלל הפה ובעצם הלסת. המידע המתקבל מאפשר לרופא השיניים לתכנן נכון ובצורה מפורטת את ההליך של טיפול השיניים הנדרש כמו החדרת שתלים דנטאליים, טיפול אורתודנטי ועוד.

כל מה שחשוב לדעת על הצילום הפנורמי

צילום שיניים פנורמי הוא אחד הצילומים השכיחים ביותר ומוכר לכל מי שעבר טיפולי שיניים. הצילום הפנוראמי מתבצע בצורה חיצונית בלבד, בעת הצילום הטכנאי המבצע את הצילום אינו מחדיר גוף זר לחלל הפה, אלא מצלם את השיניים מבחוץ. זהו צילום המתבצע בתוך מספר דקות, הוא אינו פולשני, אינו מכאיב ואינו מלווה בתופעות לוואי.

הצילום הפנורמי נעשה לפני טיפולי שיניים נפוצים כמו עקירת שיניים, השתלת שיניים, התקנת מערכת שיניים תותבות, איתור שיניים כלואות ועוד.

הצילום הפנורמי חושף בפני רופא השיניים את חלל הפה, את מבנה הלסת, את מבנה השיניים ואת הסינוסים. על אף שהצילום הפנורמי מתבצע בצורה חיצונית, זהו צילום מדויק מאוד המסוגל גם לגלות מחלות חניכיים מתקדמות, ציסטות בעצמות הלסת, בעיות במפרקי הלסת, דלקות בסינוסים וגידולים בלסתות ובחלל הפה.

החידוש האחרון בתחום הצילומים הפנוראמיים הוא הצילום הדיגיטאלי. זהו צילום המתבצע באמצעות מצלמות משוכללות הפועלות בצורה עצמאית ומחליטות לבד מהן הזוויות הטובות ביותר שדרכן יבוצע הצילום. הצילום הפנורמי הדיגיטלי מפחית את עוצמת הקרינה ומדייק עד לרמה של מילימטרים.

כל מה שחשוב לדעת על צילום סטטוס

צילום סטטוס הוא סדרה של צילומים המעניקים תמונה גדולה ורחבה על שיני המטופל.  צילום סטטוס נותן תמונה של השן החל מהשורש ועד לקצה החיצוני של השן, כך יוכל רופא השיניים לקבל מידע רב על אודות מצב השן לכל אורכה, גם בחלק הגלוי וגם בחלק הנמצא בתוך הלסת. מחר וצילום הסטטוס מגיע בקבוצות, הוא מעניק מידע רב על כל אחת מהשיניים הנמצאות בחלל הפה.

צילום סטטוס נחשב לצילום איכותי המסייע לרופא השיניים בעת תכנון הטיפול. בעזרת הצילום יכול הרופא לאתר נסיגת עצם, לבדוק את מצב שורשי השן ולהחליט על היקף הטיפול הנדרש, לסייע בטיפולי שיקום שיניים המתבצעים בעזרת שתלים דנטליים ולעקוב אחרי הצלחת הטיפולים השונים.

צילומי שיניים נוספים שכדאי להכיר:

צילומי נשך הם צילומים המיועדים לשיקוף מצב סגירת השיניים. הצילומים עוקבים אחרי המרווחים שבין השיניים, כותרות השיניים ושיקוף החניכיים. צילומי הנשך משמשים גם לאבחון של מחלת העששת, לאבחון חורים בשן ולבדיקה של כתרים וגשרים. צילומי נשך מתבצעים באמצעות הכנסת סרטי רנטגן וציוד צילום אל תוך חלל הפה, אך הצילום עצמו מתבצע על ידי מכשיר צילום חיצוני.

צילום סי. טי זהו צילום המשמש את רופא השיניים לבניית תוכנית של השתלת שיניים, הרמת סינוס, עקירה מורכבת של שן כלואה בפה או לטיפולי שיניים הדורשים הדמייה תלת ממדית של האזור. ההדמיה מאפשרת לרופא השיניים לזהות כלי דם, גידולים, רקמות שומן, אבחון של צפיפות עצם וזיהוי רקמות עצם חולות. צילומי הסי. טי. למטרת הדמיה נעשים באמצעות סדרה של צילומים המתבצעים במרחקים קבועים בין צילום וצילום. את הצילומים מעבדים באמצעות תוכנת מחשב מיוחדת. צילומי סי. טי. נחשבים לצילומים יקרים יותר מצילומי שיניים אחרים ובמהלכם נחשף המטופל לכמות גדולה יותר של קרינה מאשר בצילומים אחרים.